Zgodnie z Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 475 ze zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z KFS (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117) Powiatowy Urząd Pracy w Żurominie ogłasza I/2024 nabór wniosków o przyznanie środków z Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy w roku 2024.- Pula środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego będąca w dyspozycji tut. Urzędu wynosi: 22 342,45 zł.)
Wnioski (wraz z załącznikami), które dostępne są na stronie internetowej urzędu: zuromin.praca.gov.pl/ dokumenty do pobrania można składać
od dnia 05.09.2024 r. do dnia 06.09.2024 r.
w formie:
- papierowej osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żurominie ul. Lidzbarska 27a, w godz. 7.30 - 15.30
- drogą pocztową lub za pośrednictwem kuriera (decyduje data wpływy wniosku do Urzędu) lub
- elektronicznej ( przez ePUAP). W przypadku złożenia wniosku w formie elektronicznej, wniosek oraz załączniki do wniosku powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.
Wnioski złożone przed oraz po wyznaczonym terminie nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględniane będą ustalone przez Radę Rynku Pracy Priorytety wydatkowania środków Rezerwy KFS w roku 2024, tj.:
A) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
B) Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.
C) Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023 poz. 164).
D) Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien wskazać obszar/branżę kluczową dla rozwoju powiatu żuromińskiego oraz właściwy dokument strategiczny.
oraz § 6 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z KFS (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117), tj.:
a) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
b) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
c) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
d) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
e) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
f) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
g) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2 k i 2m ustawy.
Pracodawca może ubiegać się o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, które jeszcze się nie rozpoczęły oraz których realizacja planowana jest w bieżącym roku (z wyjątkiem finansowania studiów podyplomowych), a w indywidulanych i uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 28.02.2025r. pod warunkiem sfinansowania przez pracodawcę kosztów tych działań w danym roku kalendarzowym. Planowane działania nie mogą rozpocząć się wcześniej niż po zawarciu między Pracodawcą a Urzędem umowy o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne Pracowników i Pracodawcy oraz nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Złożone wnioski będą podlegały rozpatrzeniu po upływie terminu naboru określonym w niniejszym ogłoszeniu.
Starosta reprezentowany przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Żurominie rozpatruje wnioski pracodawców zgodnie z Zasadami przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców przez Powiatowy Urząd Pracy w Żurominie na rok 2024, które są dostępne na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Żurominie w zakładce dokumenty do pobrania.
Szczegółowych informacji na temat przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żurominie, ul. Lidzbarska 27a, pok. nr 13 lub telefonicznie 23 65 73 163 wew. 33.