Wydawca treści

Informacje dla niepełnosprawnych


Szczególną grupę pracowników, stanowią osoby niepełnosprawne. Ustawodawca uregulował ich sytuację na rynku pracy poprzez określenie szczególnych uprawnień i obowiązków związanych z zatrudnieniem.

 Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1492 ze zmianami.);
  • ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 426 ze zmianami).

 Osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą zarejestrować się w powiatowym  urzędzie pracy jako osoby bezrobotne i poszukujące pracy oraz mają możliwość skorzystania z usług rynku pracy:

  • pośrednictwa pracy;
  • poradnictwa zawodowego;
  • organizacji szkoleń.

 Organami orzekającymi o stopniu niepełnosprawności są:

  • Lekarz Orzecznik ZUS – orzecznictwo w celach rentowych;
  • Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności – orzecznictwo w celach poza rentowych.

 Ustalone są trzy stopnie niepełnosprawności:

  • stopień znaczny – zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji;
  • stopień umiarkowany – zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych;
  • stopień lekki – zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

*stopień znaczny niepełnosprawności = I grupa inwalidzka = całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji;

*stopień umiarkowany niepełnosprawności = II grupa inwalidzka = całkowita niezdolność do pracy;

*stopień lekki niepełnosprawności = III grupa inwalidzka = częściowa niezdolność do pracy.

 Czas pracy:

  • w przypadku osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo;
  • w przypadku osób z lekkim stopniem niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych.

Powyższych przepisów nie stosuje się w dwóch przypadkach:

  • w stosunku do osób zatrudnionych przy pilnowaniu;
  • w przypadku, gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek (15 minut).

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych.

 Strony www dla osób niepełnosprawnych:

www.pfron.org.plwww.niepelnosprawni.plwww.popon.plwww.zus.pl

 Osoby z niepełnosprawnością ruchową będące klientami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (które mieści się na piętrze budynku) mogą skorzystać z zainstalowanego przy wejściu głównym wewnątrz budynku Powiatowego Urzędu Pracy dzwonka, powiadamiającego pracownika instytucji o obecności klienta Urzędu.

 Język migowy w Urzędzie

 W związku z wejściem w życie od 1 kwietnia 2012 r.  ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r.  o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. Nr 209, poz. 1243) informujemy, że Powiatowy Urząd Pracy w Żurominie zapewnia osobom doświadczającym trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, zwanych dalej „osobami uprawnionymi" korzystanie z następujących uprawnień:

  • pomocy osoby przybranej w kontaktach z Urzędem,
  • pomocy wybranego tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika,
  • korzystania ze środków wspierających komunikowanie się przy załatwianiu spraw w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żurominie.

 Osoby uprawnione mogą kontaktować się osobiście zgłaszając się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żurominie przy ulicy Lidzbarskiej 27A, 09-300 Żuromin w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 730 do 1530 lub komunikować się z Urzędem:

  • za pomocą faksu – numer (23) 6573163 wew. 34
  • za pomocą poczty elektronicznej: wazu@praca.gov.pl
  • telefonicznie na nr (23) 6574106 przy pomocy osoby przybranej (osoba przybrana to osoba, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu zapewnienia jej możliwości komunikowania się).

Pomoc osoby przybranej w kontaktach z Urzędem

Osobą przybraną może zostać osoba, która ukończyła 16 lat, została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwianiu spraw w Urzędzie.

Pracownicy Urzędu nie mogą wymagać od osoby przybranej przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość polskiego języka migowego (PJM), systemu językowo-migowego (SJM) lub sposobu komunikowania się osób głuchoniemych (SKOGN).

Przetwarzanie informacji i danych w czasie korzystania przez osobę uprawnioną z pomocy osoby przybranej odbywa się w celu zapewnienia jej możliwości komunikowania się z pracownikami Urzędu.

 Pomoc wybranego tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika

Urząd zapewnia dostęp do świadczenia usług tłumacza PJM, SJM i SKOGN.

Świadczenie usługi tłumaczenia jest bezpłatne  dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 511 z zmianami).

Zgodnie z art. 12 ust.1 wyżej cytowanej ustawy Osoba uprawniona jest zobowiązana zgłosić w Urzędzie chęć skorzystania ze świadczenia ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.

Zgłoszenie może być dokonane w dowolnej formie, w sposób dostępny dla osób uprawnionych:

  • zgłoszenie telefonicznie (za pośrednictwem osoby trzeciej) pod numerem telefonu: (23) 6574106 lub (23) 6573163;
  • za pośrednictwem faksu na nr (23) 6573163 wew. 34;
  • za pomocą poczty elektronicznej e-mail: wazu@praca.gov.pl

Dla ułatwienia dokonywania zgłoszeń przez osoby uprawnione został przygotowany wzór wniosku (w załączeniu).

Po dokonaniu zgłoszenia Urząd zapewni obsługę osoby uprawnionej w uzgodnionym wspólnie terminie.

W przypadku braku możliwości realizacji świadczenia Urząd zawiadamia o tym osobę uprawnioną podając uzasadnienie oraz wyznaczając możliwy termin realizacji świadczenia lub wskazując na inną formę realizacji uprawnień określonych w ustawie o języku migowym i innych środkach komunikowania się.

Osoba uprawniona ma również możliwość skorzystania z usług własnego tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika albo pracownika Urzędu posługującego się językiem migowym.

 Korzystanie ze środków wspierających komunikowanie się przy załatwianiu spraw

Środki wspierające komunikowanie się to rozwiązania lub usługi umożliwiające kontakt, w szczególności poprzez:

  • korzystanie z poczty elektronicznej e-mail: wazu@praca.gov.pl;
  • przesyłanie faksów na nr (23) 6573163 wew. 34
  • stronę internetową (BIP) spełniającą standardy dostępności dla osób niepełnosprawnych (powiększenie czcionki)
  • bezpośredni kontakt ze strony PUP Żuromin.

 

Załączniki

Zgłoszenie o zapewnienie tłumacza języka migowego - Żuromin
Zgłoszenie o zapewnienie tłumacza języka migowego - Żuromin.docx 15 KB