Nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Print Drukuj


 
 


Zgodnie z Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( t.j. Dz. U.  z 2024 r. poz. 475 ze zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z KFS (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117) Powiatowy Urząd Pracy w Żurominie ogłasza II/2024 nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy w roku 2024 z tzw. limitu podstawowego - Pula środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego będąca w dyspozycji tut. Urzędu wynosi: 19 169,34 zł.  
 
Wnioski (wraz z załącznikami), które dostępne są na  stronie internetowej urzędu: zuromin.praca.gov.pl/ dokumenty do pobrania można składać
od dnia 05.09.2024 r. do dnia 06.09.2024 r.
w formie:
- papierowej osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żurominie ul. Lidzbarska 27a, w godz. 7.30 - 15.30
- drogą pocztową lub za pośrednictwem kuriera (decyduje data wpływy wniosku do Urzędu) lub        
- elektronicznej ( przez ePUAP). W przypadku złożenia wniosku w formie elektronicznej, wniosek oraz załączniki do wniosku powinny  być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.
 
Wnioski złożone przed oraz po wyznaczonym terminie nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględniane będą ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy Priorytety wydatkowania środków KFS w roku 2024, tj.:
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub wdrażała nowe procesy.
  1.  Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 2 powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu bądź województwa w oparciu o Barometr zawodów 2024 dla powiatu żuromińskiego oraz województwa mazowieckiego.
  1.  Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
Priorytet adresowany jest do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Priorytet adresowany jest także do osób, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami takich rodzin. Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Warunki powrotu na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej - nie muszą być spełniane łącznie.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 4 w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
  1.  Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych szkoleń technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujących i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe.
Wsparcie w ramach priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej.
O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD: 29.10.B Produkcja samochodów osobowych, 29.10.C Produkcja autobusów, 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów, 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep, 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych, 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli, PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
  1.  Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
  1.  Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców, jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
  1.  Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzanie i finansów. W szczególności wspierane powinny być szkolenia i kursy, które są dedykowane dla danej branży i dotyczą analizowania sytuacji finansowej, pozwalają na poznanie w praktyce narzędzi do controllingu i monitorowania kondycji danego przedsiębiorstwa, podczas których omówione zostaną przypadki odstępstw od przyjętych norm w zakresie prawidłowego zarządzania finansami, nakładami na inwestycje czy marketing a także uczące pozyskiwania dodatkowych preferencyjnych źródeł finansowania lub restrukturyzacji zadłużenia.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien wykazać powiązanie zakresu obowiązków pracownika z wnioskowanym szkoleniem. Składając stosowny wniosek o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
 
oraz § 6 ust. 5 Rozporządzenia  Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z KFS (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117), tj.:
a) zgodność dofinansowywanych  działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
b) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
c) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
d) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
e) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
 
 

f) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
g) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2 k i 2m ustawy.
 
Pracodawca może ubiegać się o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, które jeszcze się nie rozpoczęły oraz których realizacja planowana jest w bieżącym roku (z wyjątkiem finansowania studiów podyplomowych), a w indywidulanych i uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 28.02.2025r. pod warunkiem sfinansowania przez pracodawcę kosztów tych działań w danym roku kalendarzowym. Planowane działania nie mogą rozpocząć się wcześniej niż po zawarciu między Pracodawcą a Urzędem umowy o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne Pracowników i Pracodawcy oraz nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Złożone wnioski będą podlegały rozpatrzeniu po upływie terminu naboru określonym w niniejszym ogłoszeniu.


Starosta reprezentowany przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Żurominie rozpatruje wnioski pracodawców zgodnie z Zasadami przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców przez Powiatowy Urząd Pracy w Żurominie na rok 2024, które są dostępne na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Żurominie w zakładce dokumenty do pobrania.
 
Szczegółowych informacji na temat przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żurominie, ul. Lidzbarska 27a, pok. nr 13 lub telefonicznie 23 65 73 163 wew. 33.
 
 

Załączniki

Wniosek pracodawcy o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy 2024(11)
Wniosek pracodawcy o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy 2024(11).doc 755 KB
Zasady przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców 2024
Zasady przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców 2024.pdf 931 KB
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis 2024-3-2
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis 2024-3-2.pdf 3275 KB
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie.docx 24 KB
Barometr zawodów 2024 województwo mazowieckie
Barometr zawodów 2024 województwo mazowieckie.pdf 109 KB
Barometr zawodów 2024 powiat żuromiński
Barometr zawodów 2024 powiat żuromiński.pdf 109 KB
Informacje o publikacji dokumentu